Продължете към съдържанието

Чети и откривай!

Заповядайте на шестото издание на Международния литературен фестивал за деца и младежи София 2023!

Каним ви да празнуваме заедно книгите и световете, през които ни превеждат те, като надникнем в тайнствата на тяхното създаване – от въобразяването им, през написването и илюстрирането им, до това как ги четем и изиграваме. Каним ви да почетем и няколко важни личности и събития, като ги разкажем… като за деца! Защото най-топлият израз на взаимност е възможността да крачиш с любимите си – с децата – в книгите, които те карат да чувстваш по-силно, да се смееш по-дълбоко, да искаш още от новото, но и да проглеждаш през разказите и личностите от миналото.

Чети и откривай!

Постарахме се да има за всеки по нещо! По нещо, което да си вземе и запази в мислите и сърцето. И понеже „фестивал“ означава „празник“ – поканихме много творци – писатели, художници, разказвачи на наука и изкуство, с които заедно да празнуваме книгите и литературното творчество! Много поводи за малките, по-големите, дори за малките, скътани в големите.

Заповядайте и откривателствайте!

Най-малките – бъдещите читатели – ще се могат да се срещнат на живо с трима писатели, един художник и техните три книги, всяка от които им поднася зрънце любов и вълшебство. Най-детския празник – 1 юни – ще празнуваме с писателя Томи Контио, художничката Елина Варста и тяхната приказка „Куче на име Коте среща коте“, които пристигат в България от Финландия специално за Международния литературен фестивал за деца и младежи София 2023. В събота, на 3 юни, децата ще могат да се запознаят и да попеят с Иван Раденков и “Приключенията на Кураж Фураж, Гризни Халва и Пане Кашкавале в царство Патладжания”. На следващия ден, още сутринта пък ще могат да се запознаят с писателя Емил Молхов и „Съни и неговите случки без бодли“. На 1 и 3 юни пък детската куклена актриса Мария Йорданова им е подготвила много забавни игри и литературни занимавки.

Какво по-хубаво от това да отбележим края на учебната година на най-малките сред учениците от това да ги потопим разнообразно и занимателно в света на литературата! Заповядайте, уважаеми учители и родители, и доведете децата на Фестивала! Във вторник, на 30 май Магдалина Ръжева от Детската архитектурна работилница ще въвлече децата в построяване на… собствена азбука. На 1 юни програмата е наситена и разнообразна и от нея децата ще излязат… пак деца, но с много разбълбукано въображение. Със Зорница Христова ще се впуснат в едно все по-необикновено занимание – писане на писма. В ранния следобед пък ще могат да се срещнат с художника Иван Беров, който ще ги потопи в магията на рисувания разказ – в работилничката „Как се прави комикс“. Ще могат да разпуснат с творческите занимания на куклената актриса Мария Йорданова и да се запознаят с творчеството на художниците Константин Щъркелов и Борис Георгиев, представено въздействащо и като за деца от Кристина Тужарова.

Заниманията и срещите с автори съвсем не спират дотук!

Има една тънка нишка, която силно и въздействащо тегли децата към книгите… смехът! Но как се пише смешно, така че да не е нелепо? Как култивираме чувството си за хумор? Заповядайте на 2 и 3 юни на „Четем с въображение“ с режисьора Николай Гундеров и на литературната работилничка „Грешки-смешки“ с Роза Боянова. В последния ден на фестивала пък ще може да се забавлявате с литературния куиз на „Книговище“.

Все така усмихващо децата ще могат да се срещнат и с още трима любими детски автори – Петя Кокудева, Слави Стоев и Анна Норт и техните току-що излезли книги за неопитни читатели „Изобретенията на мечока Дърабъра“, „Мишо в замъка на цар Пишман“ и „Беличковците“. А на 4 юни заповядайте да се гмурнете в професията на илюстратора с Ясен Григоров. Прекрасно е, че все повече по-големите деца в България имат литература, през която да откриват новите си вълнения и отношения с хората. По време на фестивала заповядайте на среща с Юлия Спиридонова и книгата ѝ „Ножицата“, с Ваня Чернева и „Вая и вещиците“ и с чешкия писател Петър Станчик, художничката Галина Миклинова и тяхната книга „H2O и тайната водна мисия”. Любителите на испанската култура пък ще могат да се срещнат с Елия Барсело и нейната „Да сътвориш Франкенщайн“

Има няколко повода, на които искахме да обърнем специално внимание, защото бележат значими личности, чието творчество ни помага да откриваме себе си и да опознаваме другите хора, времена и безвремия. Опитахме се да преведем тези поводи за децата и младежите така… че да не спират да четат и да откриват. Как? Като поканихме хора, които силно обичат това, което правят, за да ги вдъхновят и да им отворят нови врати.

Още на 29 май ви каним на среща с Алеко Константинов, но един извънучебников Алеко, през игра и преживяване, което ще бъде поднесено от Яна Колева. Тази година се навършиха 160 години от рождението на Алеко Константинов.

На 30 май по повод 120 години от рождението на Джордж Оруел ще може да се присъедините към (повторното) откриване на две от най-знаковите му произведения – „1984“ и „Фермата на животните“. Оруел, като за изкушени от литературата младежи, ще представи писателят, журналист и сценарист Боян Тончев.

И за да е пълно удоволствието, на 2 юни ви каним да отбележим заедно 75-ия рожден ден на Сър Тери Пратчет с човека, който смело превежда острия му хумор на български език – Светлана Комогорова – Комата.

На 3 юни в партньорство с Френския културен институт ще отбележим 80 години от първото издание на „Малкият принц“.

Все в полето на поводите и в духа на откривателстването ще срещнем децата с един по-различен вид четене – четене на географски карти. Защото географските карти винаги са пленявали въображението на писателя и пътешестващия (с книги или на яве), а и защото тази година се навършват 180 години от издаването на първата българска географска карта. За това пътешествие ви срещаме с Евгения Сарафова – човекът, който превръща картографирането в изкуство.

И накрая, за да може всеки сам да чертае своите литературни карти и мостове, за да може да споделя, пали и съпреживява, ви каним на занимание-беседа „Как да пишем и говорим за книги – блогове, влогове и подкасти“ със сладкодумната разказвачка на книги – Жюстин Томс. 1 юни от 18:30.

Очакваме ви с вълнение!

Искра Джанабетска-Кавалджиева
Програмен директор

програма

29 май – 04 юни 2023

Награди 2021

НАГРАДА “КОНСТАНТИН КОНСТАНТИНОВ”

Националната награда „Константин Константинов“ е литературна награда за принос в детското книгоиздаване на името на родения в Сливен писател и преводач Константин Константинов.

НАГРАДА “ПЕРОТО”

Литературни награди „Перото” на Национален център за книгата, „Национален дворец на културата – Конгресен център София”, се връчват ежегодно на творци – писатели, преводачи, литературни специалисти и изследователи.

НАГРАДА “ХРИСТО Г. ДАНОВ”

Наградата е учредена през 1999 г. от Министерство на културата и община Пловдив и е сред най-престижните награди за литература у нас.

Организатор

С подкрепата на

Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2023 г. и се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програмата „Едногодишен грант“ 2022

Партньори